2 Eylül 2008 Salı

Maydanoz Soslu Izgara Sebze Salatası, Rokalı Közlenmiş Domates Salatası

İstanbul'da, en azından bizim yaşadığımız yerlerinde güzel yaz domatesleri çok nadiren bulunuyor.
Şu anda Datça'da tatildeyiz. Gelirken yol boyu sebze-meyve satan köylüler vardı. Dönüş yolunda bir kasa domates alıp kış için domates sosu yapıp saklayalım dedik. Tabii hemen yapacağımız domates çorbası, domatesli pilav ve menemenden arta kalırsa...
İşte İstanbul'a gelen domatesler tek başlarına çok leziz olmayınca lezzetlerini arttırmanın yollarını aramak gerekiyor. Aşağıdaki tariflerden Közlenmiş Domates Salatası bu şekilde ortaya çıktı.
Diğeri ise Maydanoz Soslu Izgara Sebzeler, daha doğrusu ızgara yapılmış patlıcan ve kırmızı biberlerin, kızartması yapılmış çok daha lezzetli kardeşlerinden eksik kalmaması için uydurulmuş bir sos tarifi...
Denerseniz yorumlarınızı beklerim.

Maydanoz soslu közlenmiş biber ve ızgara patlıcanın tarifi isminde ama maydanoz sosunu anlatmak lazım. Yarım demet maydanoz, bir limonun suyu, limon kabuğunun rendesi, zeytinyağı, biraz dolmalık fıstık, biraz eski kaşar rendesi, tuz, karabiber... hani neredeyse maydanoz pestosu. Bu sosu maydanoz-zeytinyağı-soya sosu üçlüsüyle de yapmıştım ama o zaman daha keskin oluyor, böyle daha salata gibi.

Rokalı közlenmiş domates salatasının da tarifi isminde. Küçük rio domatesleri yarıdan kesilip kesik kısımları üste gelir şekilde tepsiye diziliyor; üstlerine zeytinyağı, incecik dilimlenmiş sarmısak, çekirdekleri çıkarılmış siyah zeytin, tuz, karabiber konup 15 dk fırınlanıyor. Roka ile karıştırıp, üstüne süs niyetine eski kaşar yaprakları atılınca, bir de limon-zeytinyağı, işte tamam.

Hiç yorum yok: