30 Ağustos 2012 Perşembe

Kış Hazırlığı


İkişer yarım kiloluk kavanoz kızılcık marmelatı ve ajvar sos büyük bir kış hazırlığı sayılmaz ama yine de insanı mutlu ediyor. Seneye unutmamak için not etmeye değer...

KIZILCIK MARMELATI

1 kg kızılcık
1 kg toz şeker
1 su bardağı su
1 çorba kaşığı limon suyu

Tüm tariflerde kızlıcığı 1 bardak suyla yumuşayana kadar pişirin, sonra kevgirden geçirin diye yazıyor. Ben de bu yöntemler hem püresi çıkacak, hem de çekirdekleri ayıklanmış olacak sandım, ama bence bu çok zor bir yöntem. Biraz el oyalasa da, kızılcıkları yıkadıktan sonra ortadan diklemesine kesik atıp çekirdeklerini çıkartın, bu çok daha kolay...
Ayıklanmış kızılcıkları 1 bardak suyla yumuşayana kadar pişirin, daha sonra kevgirden geçirip püre haline getirin.
1 kg şekeri ekleyip yaklaşık 20-30 dk kaynatın.
1 çorba kaşığı limon suyu ekleyip ateşten indirin. (Ben 1 çorba kaşığı da limonçello ekliyorum, duyduğuma göre içindeki alkol şekerlenmeyi engelliyormuş, ama tadı hiç hissedilmiyor)

Bundan sonraki kısım ev konserveleri için geçerli:
Temiz kavanozlara koyup daha önce kullanılmamış kapaklarla kapatın. Yarı su dolu bir tencerede kapakları kapalı şekilde 5-10 dk daha kaynatıp sonra tezgahta havluya sarılı şekilde yavaş yavaş soğuması beklenir. Ertesi gün ışık almayan serin bir yere kaldırılır.

AJVAR SOS

10 domates
8 kırmızı köz biber
4 patlıcan
1 soğan
2-3 diş sarmısak
tuz, karabiber

Balkanlarda çeşit çeşit yapılışı var; kimi sadece kırmızı biber ve patlıcanla yapıyor, kimi domates de ekliyor, soğan-sarmısak koymayan da var. Açtıktan sonra kullanacağınız zaman eklenerek çeşitli varyasyonlar yapılabilir. Ben başından ekleyip açtığımda hazır olmasını tercih ediyorum.
Soğan, sarmısağı küçük doğrayıp zeytinyağında soteleyin. Domatesleri soyup, küp doğrayıp ekleyin, suyunu çekene kadar pişirin.
Bir yandan da patlıcan ve biberleri közleyip, soyun.
Hepsini birlikte blender ile püre yapıp tuz, karabiber ekleyin.
Kavanozlara doldurduktan sonra üstüne zeytinyağı koyarak havayla temasını tamamen kesin.
Kapattıktan sonra yarı su dolu tencerede 5-10 dk kaynatıp havluya sararak soğumasını bekleyin. Sonra da serin karanlık bir dolapta saklayın.
Açıldıktan sonra buzdolabında tutulup kısa sürede tüketilmesi çok önemli, çünkü çok çabuk bozuluyor. Yarım kiloluktan daha küçük konservelik kavanoz bulunmadığı için kalabalık bir grup yemeğe geldiğinde açılması, kalanın da hemen eşe dosta paylaştırılmasını tavsiye ediyorum.

Hiç yorum yok: