7 Ağustos 2013 Çarşamba

Patlıcan Kızartması

Şimdiye kadar kime sorsam, nereden okusam "patlıcanları tuzlu suda beklet, yıka, suyunu sık... " diye başlayan tarifler almıştım ve patlıcan kızartması denemelerim hayal kırıklığıyla sonuçlanmıştı. Geçenlerde Foça'ya gittiğimizde, hem çok güzel yemek yapan, hem de teorisini geliştiren eniştem (hani blogdaki fava tarifini veren) mükemmel bir patlıcan kızartması yapıp getirince, püf noktalarını sorma fırsatı çıktı. Eve döner dönmez denedim; sonuç süper!!! Bu basit ama püf noktalarını bilmezseniz bir şeye benzemeyen, "ne kadar kötü olabilir ki" dediğinize sizi pişman eden yemeğin her seferinde mükemmel olması için dikkat etmeniz gerekenleri açıklıyorum...


Püf noktaları:
  1. Bostan patlıcanı olacak.
  2. Patlıcanların kabukları parlak, sapın patlıcana yapıştığı yerler kurumamış olacak.
  3. Patlıcanların tepesi kesilip pijamalı soyulacak.
  4. 2 parmak kalınlığında dilimler kesilecek.
  5. Patlıcan dilimlerinin arasına tuz serpip kapanacak; dilimler yere dik olacak şekilde süzgeçte en az 2 saat bekletilecek.
  6. Patlıcanlar musluğun altında yıkanıp çok az sıkılacak, kurulanacak.
  7. Geniş bir tavada 1,5-2 parmak kadar ayçiçeği-zeytinyağı karışımı kızdırılacak.
  8. Patlıcanların iki yüzü yakmadan kızartılacak; çok fazla tutulmayacak; kağıt havlunun üstüne çıkarılacak.
  9. 4 patlıcandan yaptıysanız patlıcanların kızarması bittiğinde tavanın dibinde çok az yağ kalmış olmalı. Soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesler ile birkaç diş sarmısak bu yağda pişirilip servis kabına aldığınız patlıcanların üstüne dökülecek.
Dik duran tuzlanmış patlıcan dilimleri
 

Hiç yorum yok: