3 Mayıs 2014 Cumartesi

Şekerpare

Eski çalıştığım şirketin yemekleri çok iyiydi. Çalışan memnuniyetindeki yeri bilindiği için (ya da üst yönetimin büyük kısmı yemeğe meraklı olduğu için) aşçıları kendi kadrosunda tutmaya, malzemeyi aşçılara seçtirmeye devam ediliyordu. Sendikalaşma endişesiyle üretimi taşeron kadroyla yapan bir şirkette mutfağın kadrolu tutulması da ilginçtir... Neyse, iyi de yapıyorlardı; ıspanaklı çanak köfte tarifim de oradandır.
Bir diğer müthiş tarif de şekerpare. O kadar ki, ayrıldıktan bir yıl sonra, hala orada çalışan bir arkadaşa rica ettim de bana tarifini aldı. Üstelik ben şuruplu hamur tatlısına meraklı değilimdir; normalde ne alması, ne yapması, ne yemesi aklıma gelir... Tabii gelen tarif 5 kg un, 20 yumurta filandı, ben 1/10 ölçüsünde küçülttüm.

Malzeme:
500 gr un
250 gr tereyağ, oda sıcaklığında (orijinal tarifte margarin)
150 gr pudra şekeri
2 yumurta + üstü için 1 yumurta sarısı
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

Şerbeti:
3 su bardağı su
3 su bardağı toz şeker

Su ve şeker birlikte 20 dk kadar kaynatılıyor. Şerbet ılınırken diğer malzemelerden hamur yoğuruluyor. Şekil verilip fırın tepsisine diziliyor, üstlerine yumurta sarısı sürülüyor. (Üstlerine de birer fındık oturtuluyor ama evde olmadığı için ben koymadım.) 200 C fırında 20 dk kadar pişiyor. Fırından çıkar çıkmaz şekerpareler başka bir kaba alınıp üstüne ılınmış şerbet dökülüyor. Fazla sulu gibi duruyor ama ertesi güne bütün şerbeti çekmiş oluyor.

Hiç yorum yok: